سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

روز گذشته هفته ی گذشته ماه گذشته متاسفانه مطلبی که بسیار اتفاق می افتد این است که خانواده هایی به انجمن مراجعه می کنند که با وجود گذشتن چندماه از به دنیا آمدن فرزندشان هنوز بسیار ناامید و غمناک هستند و فکر می کنند دنیا به آخر رسیده. وقتی این چهره های غمزده و پژمرده را می بینم دلم ریش می شود و دوست دارم هرکاری از دستم بر می آید برایشان انجام دهم اما برخی از آنها به ماهها مشاوره و روانکاوی نیاز دارند.

دوستان حقیقت این است که دنیا عوض شده خیلی هم عوض شده من همیشه می گویم از اول دنیا تا پنجاه سال پیش یک طرف از پنجاه سال پیش تا الان هم یک طرف. کسانی که بچه ی سندروم به دنیا می آورند به جستجوی موارد بزرگسال این ویژگی می پردازند در صورتی که آنها دو تفاوت اساسی با امروزیها دارند : یکی این که امروزه اکثر والدین آگاه هستند و تمام توان خود را صرف بهبود وضعیت فرزندشان می کنند در صورتی که در گذشته پدرومادرها این آگاهی را نداشتند.

دوم این که امروز بچه ها می توانند تحصیل کنند و این خود پایه ای بسیار اساسی در تغییر وضعیت شان در آینده است.

در گذشته حتی اگر پسری مشکل دار بود همسر سالمی انتخاب می کرد اما امروزه دیگر دخترها آگاه شده اند و بیشتر مساله کفویت در ازدواج (حداقل از لحاظ سلامتی) اتفاق می افتد. والدین هم پذیرفته اند که یک پسر سندروم باید با دختری سندروم ازدواج کند نه یک دختر سالم .

اینها همه مسائلی است که زندگی امروز را از زندگی دیروز متمایز کرده است و اینها شرایطی است که زندگی فرزندانمان را آسانتر کرده است و امیدما را به آینده بیشتر.

نمی خواهم امید واهی به آینده داشته باشم اما این حقیقتی است که قابل کتمان نیست من مطمئنم که شمیم در آینده هنرمندی خواهد شد که بهترین هنرها را در رشته خود ارائه خواهد کرد. پس چه فرقی می کند چه مدرک تحصیلی داشته باشد. مگر خیلی از هنرمندان نیستند که به خاطر هنرشان دکترای افتخاری گرفته اند ؟

بچه ی سندروم داون توانایی ارتباط برقرار کردن و رعایت آداب اجتماعی را دارد پس برای چه نگران باشیم. اگر بابت ظلمها و سوء استفاده ها و ... نگران هستیم مگر این اتفاقات برای افراد عادی نمی افتد؟اگر در حد فهم و توانایی او اطلاعات بهش بدهیم و خودمان هم کمی مراقب باشیم و بالاتر از همه، همیشه و همه جا او را به خدا بسپاریم از این بابت هم نگرانی وجود نخواهد داشت.

از نظر ازدواج و تشکیل زندگی هم که آن قدر مشابه این بچه وجود دارد که بالاخره یکی می تواند کفو او باشد اگر هم پیدا نشد تازه می شود مثل هزاران انسان سالمی که اکنون ازدواج نکرده اند.

تمام این موارد را گفتم که آینده فرزندتان را ببینید. وقتی همه چیز این قدر روشن و درخشان است ناراحتی برای چه؟

[ ۱۳٩٢/۱٠/۱۱ ] [ ٤:٢٧ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب