سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

روز جمعه روز مادر است روز ولادت مادرترین را انتخاب کردند تا عظمت وجود مادران را به همه یادآوری کنند. اما این روز بر قامت مادرترها برازنده تر است. 

ما مادرترها با لذت بیشتری در انتظار این روز هستیم چرا که با تک تک سلو لهای وجودمان عظمت مادرتری را لمس کرده ایم.

ما مادرتریم چون بیشتر روزهای مادریمان به نگرانی و دلواپسی گذشته است.

ما مادرتریم چون علاوه بر غم وضعیت جسمی کودک دلبندمان غم بی فرهنگی جامعه را هم داریم.

ما مادرتریم چون مجبوریم گاه فرزندمان را از جامعه کنار بکشیم و غم این کنار کشیدن را بر دلمان بگذاریم مبادا منظر عمومی جامعه را فرزندانمان نازیبا نسازند.

ما مادرتریم چون بارها و بارها رنج بیمارستان را بخاطر فرزند نازنینمان بجان خریده ایم.

ما مادرتریم چون کوه صبریم و ارتفاع صبرمان بسیار فراتر از مادران عادی است.

ما مادرتریم چون بیش از مادران عادی از جان و دلمان مایه میگذاریم.

ما مادرتریم چون جاهایی را مثل کف دست میشناسیم که مادران عادی حتی اسمش را هم نشنیده اند: مرکز کاردرمانی گفتار درمانی توانبخشی ....

ما مادرتریم چون شهر به شهر در جستجوی سلامتی کوچولوی نازنیمان هستیم.

ما مادرتریم چون بار تمام بی مسؤولیتی و کم توجهی دولت و اجتماع را یکجا بر دوش میکشیم و نمی گذاریم کودکمان کمبودی داشته باشد.

ما مادرتریم چون خدا ما را لایق مادرتری دانست.

ما مادرتریم چون برگزیده خداوند هستیم برای بردوش کشیدن بار امانتش.

ما مادرتریم و در این مادرتری ذره ای شک نداریم.

روز مادر بر تمام مادران و خصوصا مادرترها مبارک.

دلم میخواست میتوانستم بهتر از این حق مطلب را ادا کنم ولی افسوس.

برگ سبزی است تحفه درویش          چکند بینوا ندارد بیش

[ ۱۳٩٤/۱/۱۸ ] [ ٩:۳٥ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

در تربیت کودک سندرون داون اولین مساله پذیرش واقعیت و کنار آمدن با مشکل کودک است. در این میان پذیرش مادران به خاطر ارتباط تنگاتنگ و نزدیکتری که با کودک دارند مهمتر و موثرتر است. از بین مادرانی که بچه کوچک دارند برخی مثل من مشکل بچه شان را کاملا پذیرفته اند و برخی هنوز پس از سالها نتوانسته اند با این مشکل کنار بیایند. قبل از هرچیز اگر از واژه من استفاده می کنم امیدوارم حمل برخودستایی و تظاهر نشود. من فقط تجربه خودم را مطرح می کنم و قصدم این است که بگویم وقتی حتی فقط یک نفر این کار را انجام داده یا مید هد یعنی این کار شدنی است.

روی سخنم هم با کسانی است که هنوز مشکل فرزندشان را نپذیرفته اند.

نودو نه درصد ما تا قبل از بدنیا آمدن فرزندمان هیچ آشنایی با سندروم داون نداشتیم و صددرصدمان هم با به دنیا آمدن بچه دچار مشکل روحی شدیم. ظرفیت افراد متفاوت است. برخی همان روزهای اول مساله فرزندشان را پذیرفته اند و برخی هنوز بعد از سالها نتوانسته اندبا این مساله کناربیایند. ماکه بچه کوچک داریم یک شانس بسیار بزرگ داریم و آن هم وجود الگوهایی چون مهیار محمدباقر پرنیان و زهراسادات  ملیکا و تارا و شهرزاد است. خودم شخصا با دیدن اینها خیلی خوشحال شدم چون قبل از آن فکر می کردم تواناییهای بچه های سندروم محدود است و من قصد داشتم شمیم را به سطح بالایی از بروز این تواناییها برسانم . اما بعد دیدم آن قدرها هم سطح این بچه ها محدود نیست. وقتی می توانند به مدرسه عادی بروند موسیقی یاد بگیرند و حتی شغل داشته باشند یعنی این که تواناییهای قابل قبولی دارند.

اما در مورد تمام این افراد یک چیز مشترک است و آن این است که والدین مشکل فرزندشان را پذیرفته اند و سطح انتظارشان را تا سطح توانایی بچه پایین آورده اند و دوم این که تلاش کرده اند و برای تربیت بچه وقت گذاشته اند.

خواهش می کنم این مطالب را با دقت بخوانید:

کودک شما سندروم داون است چه بپذیرید چه نپذیرید.

باید او را خانواده و فامیل نشان دهید چه با سرافکندگی چه با سرفرازی.

باید او را به متن جامعه ببرید چه با خجالت و شرمندگی چه با عزت و سربلندی.

شب و روز من که شمیم را پذیرفته ام و او را مایه افتخار خود میدانم و از هیچ کاری برای پرورش بهترش فروگذار نیستم می گذرد و شب و روز او هم که وضعیت فرزندش را نپذیرفته و حتی در قلب خودش پایین ترین وضعیت را متصور است می گذرد. در هر حال می گذرد اما نتیجه اش چندسال دیگر مشخص می شود.

وقتی که بچه به سطح معرفی خودش میرسد. یکی می شود پرنیان و شهرزاد و ...

یکی هم که وضعیت بچه را نپذیرفته و هیچ کار مثمر ثمری برای فرزندش انجام نداده و بچه به جایی نرسیده و مایه شرمساری و سرافکندگی است.

من الان شمیم را به انواع کلاسها می برم یکی هم که مشکل بچه را نپذیرفته ممکن است او را به انواع کلاسها ببرد.

اما تفاوت ما دو نفر از زمین تا آسمان است.چرا که من از لحظه لحظه عمرم برای آموزش دخترم استفاده می کنم و ایمان دارم که او می تواند و میدانم که نتیجه این سرمایه گذاری مادی و معنوی را خواهم گرفت و چون این عقیده را دارم محال است ک به هدفم نرسم. اما کسی که مشکل فرزند ش را نپذیرفته با ناامیدی و اما و اگر و حسرت فرزندش را به کلاس می برد و آموزش بچه فقط در همان حد خواهد بود.

پس به نفع روحیه خودتان و آینده فرزندتان است که هرچه زودتر وضعیت کودکتان را بپذیرید و برای آموزش و پیشرفتش برنامه ریزی کنید.

موفق باشید

 

[ ۱۳٩۳/۱٢/٢٧ ] [ ٦:٢٢ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

سلام برخی از دوستان در مورد گفتار درمانی سوالاتی داشتند که برای بهبود گفتار فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تجربه خودم در آموزش شمیم را بیان کنم. برای شروع کار بهتر است یک دفتر تهیه شود. در این دفتر چند مطلب نوشته شود:

1- سن بچه و شروع کار

2- تعداد کلماتی که می گوید

برای کلمات یک جدول بکشید و در ردیف افقی طبقه بندی کنید. مثلا حیوان گیاه فعل اسم شی کلمات پرسشی و...

در ردیف عمودی تعداد کلماتی که در هر ردیف می داند یا می آموزد را بنویسید.

زمانی که طول می کشد تا هرکلمه را یاد بگیرد. مثلا سه روز صرف یاد گرفتن یک کلمه می شود و  یک روز صرف یاد گرفتن کلمه بعدی. شما حدوسط را که دو روز می شود بنویسید.

پس از این مقدمات شروع به کار کنید و به ترتیب از هرستون یک کلمه را به بچه آموزش دهید و اگر مثلا به جای سه روز چهار روز طول کشید تا کلمه را یاد بگیرد در عوض کلمه بعدی را آسان انتخاب کنید تا جبران اتلاف وقت کلمه قبلی را بگیرد.

برای آموزش کلمه هم راههای مختلف و متفاوتی را طی کنید تا تکراری نباشد و بچه را خسته نکند. اگر سایر اعضای خانواده هم در این آموزش شرکت کنند که نتیجه بسیار عالی خواهد بود.هیچ کار خاصی هم قرار نیست انجام دهند. اگر یک کاغذ به محلی  جلوی دید اعضای خانواده قرار دهید و کلمه مورد آموزش را در آن بنویسید، خواهر برادر یا پدر در بازی با بچه یا صحبت با او از این کلمه خاص بیشتر استفاده می کنند و تکرار و یادگیری آن کلمه بیشتر و بهتر صورت خواهد گرفت

اگر به این منوال پیش بروید چند حسن دارد:

اولا رشد کلامی بچه متوازن است. مثلا سی فعل می گوید و سی شی نه این که چهل فعل بگوید و ده شی.

ثانیا روند رشد کلامی مشخص است و هرجا مشکلی پیش آمد خودتان را مقید         می دانید آن را جبران کنید.

البته می توان هیچکدام از این کارها را هم انجام نداد و باری به هر جهت پیش رفت اما در این صورت بعد از سه سال گفتار درمانی، بچه مثلا به جای صد کلمه ده کلمه می داند.

 

 

[ ۱۳٩۳/۱٢/۳ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

چند روز قبل خانمی که فرزند دوماهه ای داشت با من تماس گرفت و درخواست اطلاعات کرد. طوری حرف میزد که انگار هیچ اطلاعی از سندروم داون ندارد. مرتب میپرسید آیا می تواند راه برود؟ آیا می تواند حرف بزند؟ آیا من و پدرش را خواهد شناخت؟

سوالاتش به نظرم عجیب می آمد. فقط با یک سرچ ساده می توانست بفهمد که کودکان سندروم داون مثل تمام بچه های عادی می نشینند راه می افتند حرف می زنند حتی به مدرسه می روند. اکنون بچه های سندروم زیادی می شناسم که مثل بچه های عادی و در مدارس عادی تحصیل میکنند. 

پیشرفت کودکان سندروم داون فقط کمی آهسته تر از کودکان عادی است و به همین دلیل کودکان آهسته گام نیز نامیده می شوند. پس جای هیچ نگرانی نیست. فقط باید صبر داشته باشیم.

[ ۱۳٩۳/۱٠/٢٦ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

دوستان سلام. این مدت که کمتر به وبلاگم سرمیزنم به خاطر مشغله کاری و حضور در وایبر و گروههای سندروم داون در آن محیط است. 

متاسفانه اکثر مادرانی که به تازگی وارد دنیای سندروم داون میشوند خیلی سخت با این مساله برخورد میکنند.

نمی دانم شاید حق داشته باشند اما به نظر من فقط با کمی توکل میتوان این روزهای سخت را پست سر گذاشت.

درست است که این بچه ها مشکلات پزشکی بیشتری دارند اما خدارا شکر الان بسیاری از بیماریها با دارو یا عمل جراحی قابل درمان است و با کمی صبر میتوان به نتیجه مقصود رسید. هرچند به قول خواجه شیراز:

گویند که سنگ لعل شود در مقام صبر         آری شود و لیک به خون جگر شود.

هیچ چیزی بدون تلاش و مشقت و سختی کشیدن به دست نمی آید. به قول شهید بهشتی بهشت را به بها دهند نه به بهانه.

بهای فرزندان ما هم قطعا بهشت است. مطمین باشید.

[ ۱۳٩۳/۱٠/٢۱ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

شاید به جرات بتوان گفت مهمترین عامل کمکی در پروسه رشد کودکان سندروم داون گفتار درمانی می باشد. اکثر قریب به اتفاق کودکان دارای مشکل گفتار و یا به نوعی مشکل در ارتباط زبانی با اطرافیان هستند.

گفتار درمانی را می توان از همان بدو تولد پیگیری کرد که در مراحل ابتدایی شامل ماساژ اندامهای گویایی است. ماساژ مرتب و روزانه فک ها، گونه ها، ماهیچه های اطراف لب و زبان که موجب سفت شدن این اندامها می شود به پیشرفت کودک و جلو افتادن گویش کمک شایانی می کند. وقت زیادی هم نمی گیرد فقط کافی است برای هر ساعت یک دقیقه ماهیچه های اطراف لب و داخل دهان و همچنین زبان را به صورت چرخشی ماساژ دهید، به آرامی نیشگون بگیرید و لبها را جمع کنید و رها کنید. تمام این کارها وقتی به صورت بازی انجام شود برای طفل نیز بسیار خوش آیند خواهد بود.

از حدود پنج ماهگی به بعد هم ادای اصواتی مثل دد. گاگا. بابا و هجاهای همانند به تولید صوت توسط طفل کمک خواهد کرد.

روز اولی که شمیم را نزد خانمی که با کودکان سندروم داون کار می کرد بردم گفت این بچه ها مثل چاهی هستند که آب ندارد هرچه بیشتر آب درون آن بریزی همانقدر بیشتر برداشت می کنی. یعنی هرچه بیشتر با بچه کارکنی، حرف بزنی و بازی کنی به همان نسبت زودتر و بهتر مهارتهای لازم را خواهد آموخت.

مهمترین مساله در کار کردن با کودکان سندروم داون داشتن صبر و حوصله است. داشتن انگیزه کافی و دلسرد نشدن خیلی مهم است. مدتی است که صدای حیوانات را با شمیم کار می کنم شاید باورش برای والدین یک کودک عادی سخت باشد که یک ماه تمام هر روز حدود یک ساعت کامل و با تکرار در تمام روز صدای جیک را با شمیم کار می کردیم تا بالاخره توانست جیک جیک را به زبان آورد.

یکی از مربیان گفتار درمانی می گفت کودک سندرون داون مثل اسفنج است باید ظرفیت لغتیش پرشود تا یک کلمه از آن را به زبان آورد درست مثل اسفنج که تا به نهایت جذب آب نرسد یک قطره آب از آن نمی چکد.

[ ۱۳٩۳/۸/٢٥ ] [ ٧:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

1- قبل از هرچیز معذرت میخواهم که نمی توانم جواب نظرات را بدهم نمی دانم چه مشکلی پیش آمده که وقتی جواب را می نویسم و روی ارسال کلیک می کنم اصلا انگار نه انگار. هیچ اتفاقی نمی افتد. به نظرم باید یک فکر اساسی برای وبلاگم بکنم چون عکس که نمی توانم بگذارم جواب نظر که نمی توانم بدهم و احتمالا کم کم حتی مطلب هم نتوانم بنویسم.

2- شمیم بالاخره توانست یک قدم بردارد. روز سیزدهم آبان که روز عاشورا هم بود در حرم حضرت معصومه نشسته بودیم و شمیم جوگیر شده بود و مرتب بلند می شد می ایستاد کمی دورتر گذاشتمش تا مزاحم عزاداریمان نباشد به محض این که ایستاد یک قدم برداشت و به طرفم آمد. روز عاشورا و حرم حضرت معصومه و ملت گرم عزاداری و شیون و زاری من نمی دانستم بخندم یا گریه کنم.

3- وقتی به گذشته نگاه می کنم می بینم چقدر اضطراب داشتم برای این روزها. از دو تا پنج ماهگی شمیم فقط به این فکر می کردم که کی می نشیند کی می ایستد کی راه می افتد. فهمیده بودم که میزان تاثیر کروموزوم اضافه بر شمیم در حد متوسط است و نه داون خیلی خوبی است نه بسیار بد. اما نمی دانستم این تاثیر چقدر نمود خارجی خواهد داشت.

اما حالا می بینم با این که سه سال و یک ماه دارد هنوز راه نیفتاده از لحاظ گفتاری هم حدود هشتاد کلمه می گوید و وارد ادای کلمات دو حرفی و حتی سه حرفی شده و درک ذهنی تقریبا خوبی دارد. اما مهمترین چیزی که با خود به همراه آورده عشق و شادی و آرامشی است که در خانه مان جاری شده. من به این که می بینم شمیم تلاشش را می کند و هر روز از روز قبلش متفاوت است راضیم .

می دانم که هیچ دو بچه داونی را نمی توان با هم مقایسه کرد و مهم این است که بتوانی تمام ظرفیت وجودی اش را به منصه ظهور بیاوری و برای این کار هم تلاش و هم وقت فراوانی نیاز است.

کاش وقتی در آینده برمی گردم پشت سرم را نگاه می کنم پشیمان نباشم که برایش کم گذاشتم.

[ ۱۳٩۳/۸/۱٦ ] [ ٧:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

هجدهم مهر شمیم سه ساله شد. این مدت آن قدر گرفتارم که حتی نمی توانم تمرکز حواسی پیدا کنم و مطلبی بنویسم.

حتی نتوانستم عکسهای خوبی از تولدش بگیرم به خاطر این که میخواستم روز عید غدیر که تعطیل بودم برایش تولد بگیرم و همان روز یک مسافرت کوتاه یک روزه به شهرک تفریحی زاینده رود چادگان پیش آمد. کیک و وسایل تولد و دوربین را برداشتم که آنجا برایش تولد بگیرم ولی متاسفانه آنجا متوجه شدم که مموری دوربین را نبرده ام . خلاصه با موبایلم این عکسها را گرفتم:

 ببخشید هرچه تلاش میکنم نمیتوانم عکسهای دیگری بگذارم و توضیحاتی را که می خواستم روی تصاویر بدهم بی معنی خواهد بود.

از همه دوستانی که لطف داشتند نسبت به دخترم بسیار سپاسگزارم به خصوص آرام عزیزو دوست داشتنی

[ ۱۳٩۳/٧/٢۸ ] [ ٧:٠٠ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب