سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

سلام برخی از دوستان در مورد گفتار درمانی سوالاتی داشتند که برای بهبود گفتار فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تجربه خودم در آموزش شمیم را بیان کنم. برای شروع کار بهتر است یک دفتر تهیه شود. در این دفتر چند مطلب نوشته شود:

1- سن بچه و شروع کار

2- تعداد کلماتی که می گوید

برای کلمات یک جدول بکشید و در ردیف افقی طبقه بندی کنید. مثلا حیوان گیاه فعل اسم شی کلمات پرسشی و...

در ردیف عمودی تعداد کلماتی که در هر ردیف می داند یا می آموزد را بنویسید.

زمانی که طول می کشد تا هرکلمه را یاد بگیرد. مثلا سه روز صرف یاد گرفتن یک کلمه می شود و  یک روز صرف یاد گرفتن کلمه بعدی. شما حدوسط را که دو روز می شود بنویسید.

پس از این مقدمات شروع به کار کنید و به ترتیب از هرستون یک کلمه را به بچه آموزش دهید و اگر مثلا به جای سه روز چهار روز طول کشید تا کلمه را یاد بگیرد در عوض کلمه بعدی را آسان انتخاب کنید تا جبران اتلاف وقت کلمه قبلی را بگیرد.

برای آموزش کلمه هم راههای مختلف و متفاوتی را طی کنید تا تکراری نباشد و بچه را خسته نکند. اگر سایر اعضای خانواده هم در این آموزش شرکت کنند که نتیجه بسیار عالی خواهد بود.هیچ کار خاصی هم قرار نیست انجام دهند. اگر یک کاغذ به محلی  جلوی دید اعضای خانواده قرار دهید و کلمه مورد آموزش را در آن بنویسید، خواهر برادر یا پدر در بازی با بچه یا صحبت با او از این کلمه خاص بیشتر استفاده می کنند و تکرار و یادگیری آن کلمه بیشتر و بهتر صورت خواهد گرفت

اگر به این منوال پیش بروید چند حسن دارد:

اولا رشد کلامی بچه متوازن است. مثلا سی فعل می گوید و سی شی نه این که چهل فعل بگوید و ده شی.

ثانیا روند رشد کلامی مشخص است و هرجا مشکلی پیش آمد خودتان را مقید         می دانید آن را جبران کنید.

البته می توان هیچکدام از این کارها را هم انجام نداد و باری به هر جهت پیش رفت اما در این صورت بعد از سه سال گفتار درمانی، بچه مثلا به جای صد کلمه ده کلمه می داند.

 

 

[ ۱۳٩۳/۱٢/۳ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

چند روز قبل خانمی که فرزند دوماهه ای داشت با من تماس گرفت و درخواست اطلاعات کرد. طوری حرف میزد که انگار هیچ اطلاعی از سندروم داون ندارد. مرتب میپرسید آیا می تواند راه برود؟ آیا می تواند حرف بزند؟ آیا من و پدرش را خواهد شناخت؟

سوالاتش به نظرم عجیب می آمد. فقط با یک سرچ ساده می توانست بفهمد که کودکان سندروم داون مثل تمام بچه های عادی می نشینند راه می افتند حرف می زنند حتی به مدرسه می روند. اکنون بچه های سندروم زیادی می شناسم که مثل بچه های عادی و در مدارس عادی تحصیل میکنند. 

پیشرفت کودکان سندروم داون فقط کمی آهسته تر از کودکان عادی است و به همین دلیل کودکان آهسته گام نیز نامیده می شوند. پس جای هیچ نگرانی نیست. فقط باید صبر داشته باشیم.

[ ۱۳٩۳/۱٠/٢٦ ] [ ۱٢:٤٥ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

دوستان سلام. این مدت که کمتر به وبلاگم سرمیزنم به خاطر مشغله کاری و حضور در وایبر و گروههای سندروم داون در آن محیط است. 

متاسفانه اکثر مادرانی که به تازگی وارد دنیای سندروم داون میشوند خیلی سخت با این مساله برخورد میکنند.

نمی دانم شاید حق داشته باشند اما به نظر من فقط با کمی توکل میتوان این روزهای سخت را پست سر گذاشت.

درست است که این بچه ها مشکلات پزشکی بیشتری دارند اما خدارا شکر الان بسیاری از بیماریها با دارو یا عمل جراحی قابل درمان است و با کمی صبر میتوان به نتیجه مقصود رسید. هرچند به قول خواجه شیراز:

گویند که سنگ لعل شود در مقام صبر         آری شود و لیک به خون جگر شود.

هیچ چیزی بدون تلاش و مشقت و سختی کشیدن به دست نمی آید. به قول شهید بهشتی بهشت را به بها دهند نه به بهانه.

بهای فرزندان ما هم قطعا بهشت است. مطمین باشید.

[ ۱۳٩۳/۱٠/٢۱ ] [ ۱٢:٠٧ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

شاید به جرات بتوان گفت مهمترین عامل کمکی در پروسه رشد کودکان سندروم داون گفتار درمانی می باشد. اکثر قریب به اتفاق کودکان دارای مشکل گفتار و یا به نوعی مشکل در ارتباط زبانی با اطرافیان هستند.

گفتار درمانی را می توان از همان بدو تولد پیگیری کرد که در مراحل ابتدایی شامل ماساژ اندامهای گویایی است. ماساژ مرتب و روزانه فک ها، گونه ها، ماهیچه های اطراف لب و زبان که موجب سفت شدن این اندامها می شود به پیشرفت کودک و جلو افتادن گویش کمک شایانی می کند. وقت زیادی هم نمی گیرد فقط کافی است برای هر ساعت یک دقیقه ماهیچه های اطراف لب و داخل دهان و همچنین زبان را به صورت چرخشی ماساژ دهید، به آرامی نیشگون بگیرید و لبها را جمع کنید و رها کنید. تمام این کارها وقتی به صورت بازی انجام شود برای طفل نیز بسیار خوش آیند خواهد بود.

از حدود پنج ماهگی به بعد هم ادای اصواتی مثل دد. گاگا. بابا و هجاهای همانند به تولید صوت توسط طفل کمک خواهد کرد.

روز اولی که شمیم را نزد خانمی که با کودکان سندروم داون کار می کرد بردم گفت این بچه ها مثل چاهی هستند که آب ندارد هرچه بیشتر آب درون آن بریزی همانقدر بیشتر برداشت می کنی. یعنی هرچه بیشتر با بچه کارکنی، حرف بزنی و بازی کنی به همان نسبت زودتر و بهتر مهارتهای لازم را خواهد آموخت.

مهمترین مساله در کار کردن با کودکان سندروم داون داشتن صبر و حوصله است. داشتن انگیزه کافی و دلسرد نشدن خیلی مهم است. مدتی است که صدای حیوانات را با شمیم کار می کنم شاید باورش برای والدین یک کودک عادی سخت باشد که یک ماه تمام هر روز حدود یک ساعت کامل و با تکرار در تمام روز صدای جیک را با شمیم کار می کردیم تا بالاخره توانست جیک جیک را به زبان آورد.

یکی از مربیان گفتار درمانی می گفت کودک سندرون داون مثل اسفنج است باید ظرفیت لغتیش پرشود تا یک کلمه از آن را به زبان آورد درست مثل اسفنج که تا به نهایت جذب آب نرسد یک قطره آب از آن نمی چکد.

[ ۱۳٩۳/۸/٢٥ ] [ ٧:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

1- قبل از هرچیز معذرت میخواهم که نمی توانم جواب نظرات را بدهم نمی دانم چه مشکلی پیش آمده که وقتی جواب را می نویسم و روی ارسال کلیک می کنم اصلا انگار نه انگار. هیچ اتفاقی نمی افتد. به نظرم باید یک فکر اساسی برای وبلاگم بکنم چون عکس که نمی توانم بگذارم جواب نظر که نمی توانم بدهم و احتمالا کم کم حتی مطلب هم نتوانم بنویسم.

2- شمیم بالاخره توانست یک قدم بردارد. روز سیزدهم آبان که روز عاشورا هم بود در حرم حضرت معصومه نشسته بودیم و شمیم جوگیر شده بود و مرتب بلند می شد می ایستاد کمی دورتر گذاشتمش تا مزاحم عزاداریمان نباشد به محض این که ایستاد یک قدم برداشت و به طرفم آمد. روز عاشورا و حرم حضرت معصومه و ملت گرم عزاداری و شیون و زاری من نمی دانستم بخندم یا گریه کنم.

3- وقتی به گذشته نگاه می کنم می بینم چقدر اضطراب داشتم برای این روزها. از دو تا پنج ماهگی شمیم فقط به این فکر می کردم که کی می نشیند کی می ایستد کی راه می افتد. فهمیده بودم که میزان تاثیر کروموزوم اضافه بر شمیم در حد متوسط است و نه داون خیلی خوبی است نه بسیار بد. اما نمی دانستم این تاثیر چقدر نمود خارجی خواهد داشت.

اما حالا می بینم با این که سه سال و یک ماه دارد هنوز راه نیفتاده از لحاظ گفتاری هم حدود هشتاد کلمه می گوید و وارد ادای کلمات دو حرفی و حتی سه حرفی شده و درک ذهنی تقریبا خوبی دارد. اما مهمترین چیزی که با خود به همراه آورده عشق و شادی و آرامشی است که در خانه مان جاری شده. من به این که می بینم شمیم تلاشش را می کند و هر روز از روز قبلش متفاوت است راضیم .

می دانم که هیچ دو بچه داونی را نمی توان با هم مقایسه کرد و مهم این است که بتوانی تمام ظرفیت وجودی اش را به منصه ظهور بیاوری و برای این کار هم تلاش و هم وقت فراوانی نیاز است.

کاش وقتی در آینده برمی گردم پشت سرم را نگاه می کنم پشیمان نباشم که برایش کم گذاشتم.

[ ۱۳٩۳/۸/۱٦ ] [ ٧:٥٥ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

هجدهم مهر شمیم سه ساله شد. این مدت آن قدر گرفتارم که حتی نمی توانم تمرکز حواسی پیدا کنم و مطلبی بنویسم.

حتی نتوانستم عکسهای خوبی از تولدش بگیرم به خاطر این که میخواستم روز عید غدیر که تعطیل بودم برایش تولد بگیرم و همان روز یک مسافرت کوتاه یک روزه به شهرک تفریحی زاینده رود چادگان پیش آمد. کیک و وسایل تولد و دوربین را برداشتم که آنجا برایش تولد بگیرم ولی متاسفانه آنجا متوجه شدم که مموری دوربین را نبرده ام . خلاصه با موبایلم این عکسها را گرفتم:

 ببخشید هرچه تلاش میکنم نمیتوانم عکسهای دیگری بگذارم و توضیحاتی را که می خواستم روی تصاویر بدهم بی معنی خواهد بود.

از همه دوستانی که لطف داشتند نسبت به دخترم بسیار سپاسگزارم به خصوص آرام عزیزو دوست داشتنی

[ ۱۳٩۳/٧/٢۸ ] [ ٧:٠٠ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

پاییزبه عبارتی فصل من است. فصلی که در آن به دنیا آمدم ازدواج کردم بچه دار شدم و به بلوغ رسیدم.

شاید تعجب کنید چرا آخر از همه به بلوغ رسیدم. من با به دنیا آمدن شیما دختر بزرگم با دنیای مادری آشنا شدم و حس بسیار خوبی از حضور در این زیباترین عرصه ی آفرینش خداوند پیدا کردم، اما باز همان انسانی بودم که بودم دنیای من فقط کمی بزرگتر شد. درست مثل اینکه در جای تنگی نشسته باشید و به علتی کمی فضای دورتان خلوت شود و شما بتوانید راحت تر و آزادتر بنشینید.

اما با تولد شمیم من به بلوغ رسیدم. فهمیدم دنیا همین فضای اطرافم نیست. خدا همانی که به من شناساندند نیست. زندگی فقط روز را به شب رساندن نیست. واژگان جدیدی وارد زندگیم شد. عشق را با وجود همسر و دخترم چشیده بودم اما با وجود شمیم در آن غرق شدم. درست مثل اینکه کنار آب بنشینی و پاهایت را در آن بگذاری و از طراوت و خنکی آن لذت ببری و فکر کنی همه ی دنیا همین است. اما بعد شرایط پیش بیاید که بتوانی یک دل سیر شنا کنی. چقدر فرق می کند. شمیم عشق را دوباره برای من معنی کرد.

و البته دایره این عشق وسیع تر شد. آن قدر که همه ی بچه های داون را مثل شمیم خودم دوست دارم. امروز عکس سوگند را پشت نیمکت و در لباس مدرسه دیدم  همان قدر خوشحال شدم که با دیدن شمیم در این لباس خوشحال می شوم.

در سختیهای زندگی خدا را با تک تک سلولهایم لمس کردم و دیدم چقدر مهربانتر و بخشنده تر از آن چیزی است که همیشه می شنیدم و فکر می کردم.

برای تک تک پیشرفتهای شمیم که تلاش می کنم می بینم خدا چه خلقتی دارد بچه های عادی را چگونه آقریده و چه پیچیدگیهایی که حتی یک میلیونیوم آن به چشم مادران نمی آید اما ما برای آموزش تک تک این پیچیدگیها چقدر باید تلاش کنیم.

و چه زیباست وقتی نتیجه تلاشت را می بینی و کودکت با خنده کلمه ای را که شاید هزار بار به زبان آورده ای نصفه نیمه بیان می کند و اشک شوق به چشمان تو می آید.

اولین گام هر کودکی مادر را سرشار از شور و شعف می کند فرقی نمی کند این اولین گام در چندماهگی برداشته شود یا چندسالگی.

همین دیشب داشتم فکر می کردم اگر الان دخترم را به شرط رضایت من شفا بدهند آیا راضی می شوم.آیا حاضر می شوم این دنیا را واگذار کنم؟ آیا می توانم به عقب برگردم.

آیا به آنچه که دارم راضی هستم؟ آیا شاکر خداوند هستم که شمیم را با این شرایط به من داد؟ من که می گویم شمیم را با این شرایط پذیرفته ام این پذیرش بر اثر صبر است یا رضا؟ آیا فقط خودم را راضی نشان میدهم.

وقتی تا دورترین اعماق وجودم را کاویدم به این نتیجه رسیدم که راضی نیستم و تازه حالا می فهمم رضا بودن چقدر سخت است. هرکسی نمی تواند ارجعی الی ربک راضیه مرضیه باشد.

دست ما کوتاه و خرما بر نخیل.

عجیب آن که امشب مطلب دیگری آماده کرده بودم اما وقتی دست به کیبورد شدم به اینجا رسیدم. اصلا اهل ادبی نوشتن نیستم اما اینها چیزی بود که از قلبم بر نوک انگشتانم جاری شد.

[ ۱۳٩۳/٧/٢ ] [ ۱٠:۳٤ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]

دوستان سلام

ببخشید که حضورم کمی کمرنگ شده است. از طرفی وقت زیادی برای صرف کردن در اینترنت ندارم و مدتی است بیشتر این وقت صرف ارتباط در وایبر می شود و از طرفی هم مدتی است برنامه کار و به تبع آن کل برنامه زندگیم به هم ریخته و هنوز نتوانسته ام با شرایط جدید کاملا خو بگیرم.

چند روز است دارم کتاب زیر را مطالعه می کنم. کتابی بسیار کاربردی برای حرکت کودکان سندروم داون است. اگر اصفهان هستید چند می توانید از دفتر انجمن تهیه کنید.

این کتاب از انتشارات دانژه است و به راحتی می توانید با تماس با دفتر انتشارات آن را تهیه فرمایید.چنانچه فرزندی بین سه تا شش سال دارید توصیه می کنم حتما این کتاب را تهیه و مطالعه فرمایید.

[ ۱۳٩۳/٦/٢٥ ] [ ۸:۳۸ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب