سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

به دنیا آوردن نوزاد سالم آرزوی همه ی مادران است و با آزمایشهای غربالگری می توان تا حد زیادی به این آرزو رسید. تشخیص سندروم داون از این طریق میسر است.

ارث در بروز این بیماری نقشی ندارد و معمولا مبتلایان در خانواده هایی به دنیا می آیند که سابقه خاصی از این بیماری در آنها دیده نمی شود. آمارها نشان می دهد که از هر 500 تولد زنده یکی با سندروم داون به دنیا می آید.

برای تشخیص این بیماری در جنین می توان از موارد زیر بهره برد:

1- آزمایشهای چهارگانه (کوادراپل)

آزمایشهای چهارگانه شامل اندازه گیری چهار ماده مختلف در نمونه خون مادراست. این ماده ها عبارتند از : هورمون کامل بتا- هاش سی جی؛ اینهیبین آ؛ هورمون استرویل غیر کونژوگه و ماده ی آلفافیتوپروتئین.

آزمایشهای جهارگانه را می توان بین هفته های 15 تا 22 بارداری انجام داد ولی بهترین زمان انجام آن بین هفته های 16 تا 18 حاملگی است.

2- آزمایشهای ترکیبی

آزمایشای ترکیبی شامل اندازه گیری:

الف - هورمون بتا هاش سی جی آزاد

ب- ماده پپ آ (PAPP-A ) در خون مادر به همراه سونوگرافی است. انجام این سونوگرافی نیاز به تجربه خاصی دارد زیرا در این نوع سونوگرافی اندازه گیری ضخامت چین پشت گردنی جنین که به اختصار ان تی نامیده می شود مورد نظر است.

تست ترکیبی را می توان در هفته های 10 تا 13بارداری انجام داد ولی بهترین زمان انجام آن هفته یازدهم بارداری است. البته در نظر داشته باشید که این تستها امکان تشخیص صد در صد ناهنجاری ها را ندارندو هشت نه مورد از ده مورد جنین مبتلا به سندروم داون را تشخیص می دهند.بر اساس نتیجه ی آزمایشهای چهارگانه می توان حاملگی هارا به دو دسته پرخطر یا کم خطر دسته بندی کرد:

1- گروه پرخطر:

وقتی نتیجه ی آزمایشهای غربالگری از نظر سندروم داون مثبت تلفی می شود که خطر تولد در نوزاد میتلا به سندروم داون بیشتر از یک مورد در 250 تولد باشد. در این صورت مادر باید تحت بررسی های بیشتر و پیشرفته تر قرار گیرد. یکی از این روشها نمونه برداری از پرزهای جفتی (CVS )  و دیگری کشیدن مایع از کیسه جنینی (آمنیوسنتز ) است.

الف- نمونه برداری از پرزهای جنینی (CVS ):

سی وی اس که در اوایل بارداری و حوالی هفته یازدهم انجام می گیرد و بیش از چند دقیقه بیشتر به طول نمی انجامد به معنای نمونه گیری از بافت جفت است که از طریق وارد نمودن سوزن به دیوار شکمی و با بی حسی موضعی انجامی مشود، این سوزن از طریق سونوگرافی هدایت می گردد تا بدین وسیله تشخیص سریع تر صورت پذیرفته و نتیجه طی 48 ساعت مشخص گردد. در یک مورد از صد مورد امکان دارد که تشخیص قطعی به وسیله سی وی اس حاصل نشود که در این صورت باید مبادرت به انجام آمنیو ستنتز نمود.

ب- آمنیوسنتز:

آمنیوسنتز در حوالی هفته 16 بارداری انجام شده و شامل جمع آوری حجم کمی از مایع حاوی سلولهای جنینی است. در این موارد نتایج طی 2 هفته آماده خواهند شد.

2- گروه کم خطر:

اگر خطر ابتلا به سندروم داون براساس تستهای چهارگانه کمتر از 1 به 250 بوده و سطح آلفافیتوپرئتئین نیز کمتر از 5/2 برابر سطح طبیعی باشد نتیجه غربالگری منفی گزارش می شود و نیازی به انجام بررسی های بیشتر نیست.

[ ۱۳٩۳/٥/۳ ] [ ۱٠:٢٦ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب