سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

شاید به جرات بتوان گفت مهمترین عامل کمکی در پروسه رشد کودکان سندروم داون گفتار درمانی می باشد. اکثر قریب به اتفاق کودکان دارای مشکل گفتار و یا به نوعی مشکل در ارتباط زبانی با اطرافیان هستند.

گفتار درمانی را می توان از همان بدو تولد پیگیری کرد که در مراحل ابتدایی شامل ماساژ اندامهای گویایی است. ماساژ مرتب و روزانه فک ها، گونه ها، ماهیچه های اطراف لب و زبان که موجب سفت شدن این اندامها می شود به پیشرفت کودک و جلو افتادن گویش کمک شایانی می کند. وقت زیادی هم نمی گیرد فقط کافی است برای هر ساعت یک دقیقه ماهیچه های اطراف لب و داخل دهان و همچنین زبان را به صورت چرخشی ماساژ دهید، به آرامی نیشگون بگیرید و لبها را جمع کنید و رها کنید. تمام این کارها وقتی به صورت بازی انجام شود برای طفل نیز بسیار خوش آیند خواهد بود.

از حدود پنج ماهگی به بعد هم ادای اصواتی مثل دد. گاگا. بابا و هجاهای همانند به تولید صوت توسط طفل کمک خواهد کرد.

روز اولی که شمیم را نزد خانمی که با کودکان سندروم داون کار می کرد بردم گفت این بچه ها مثل چاهی هستند که آب ندارد هرچه بیشتر آب درون آن بریزی همانقدر بیشتر برداشت می کنی. یعنی هرچه بیشتر با بچه کارکنی، حرف بزنی و بازی کنی به همان نسبت زودتر و بهتر مهارتهای لازم را خواهد آموخت.

مهمترین مساله در کار کردن با کودکان سندروم داون داشتن صبر و حوصله است. داشتن انگیزه کافی و دلسرد نشدن خیلی مهم است. مدتی است که صدای حیوانات را با شمیم کار می کنم شاید باورش برای والدین یک کودک عادی سخت باشد که یک ماه تمام هر روز حدود یک ساعت کامل و با تکرار در تمام روز صدای جیک را با شمیم کار می کردیم تا بالاخره توانست جیک جیک را به زبان آورد.

یکی از مربیان گفتار درمانی می گفت کودک سندرون داون مثل اسفنج است باید ظرفیت لغتیش پرشود تا یک کلمه از آن را به زبان آورد درست مثل اسفنج که تا به نهایت جذب آب نرسد یک قطره آب از آن نمی چکد.

[ ۱۳٩۳/۸/٢٥ ] [ ٧:٤٠ ‎ق.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب