سندروم داون روایتی نو از معصومیت
سندروم داون روایتی نو از معصومیت ، شمیم این معصومیت در دستان من 
نويسندگان
پيوندهای روزانه

سلام برخی از دوستان در مورد گفتار درمانی سوالاتی داشتند که برای بهبود گفتار فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تجربه خودم در آموزش شمیم را بیان کنم. برای شروع کار بهتر است یک دفتر تهیه شود. در این دفتر چند مطلب نوشته شود:

1- سن بچه و شروع کار

2- تعداد کلماتی که می گوید

برای کلمات یک جدول بکشید و در ردیف افقی طبقه بندی کنید. مثلا حیوان گیاه فعل اسم شی کلمات پرسشی و...

در ردیف عمودی تعداد کلماتی که در هر ردیف می داند یا می آموزد را بنویسید.

زمانی که طول می کشد تا هرکلمه را یاد بگیرد. مثلا سه روز صرف یاد گرفتن یک کلمه می شود و  یک روز صرف یاد گرفتن کلمه بعدی. شما حدوسط را که دو روز می شود بنویسید.

پس از این مقدمات شروع به کار کنید و به ترتیب از هرستون یک کلمه را به بچه آموزش دهید و اگر مثلا به جای سه روز چهار روز طول کشید تا کلمه را یاد بگیرد در عوض کلمه بعدی را آسان انتخاب کنید تا جبران اتلاف وقت کلمه قبلی را بگیرد.

برای آموزش کلمه هم راههای مختلف و متفاوتی را طی کنید تا تکراری نباشد و بچه را خسته نکند. اگر سایر اعضای خانواده هم در این آموزش شرکت کنند که نتیجه بسیار عالی خواهد بود.هیچ کار خاصی هم قرار نیست انجام دهند. اگر یک کاغذ به محلی  جلوی دید اعضای خانواده قرار دهید و کلمه مورد آموزش را در آن بنویسید، خواهر برادر یا پدر در بازی با بچه یا صحبت با او از این کلمه خاص بیشتر استفاده می کنند و تکرار و یادگیری آن کلمه بیشتر و بهتر صورت خواهد گرفت

اگر به این منوال پیش بروید چند حسن دارد:

اولا رشد کلامی بچه متوازن است. مثلا سی فعل می گوید و سی شی نه این که چهل فعل بگوید و ده شی.

ثانیا روند رشد کلامی مشخص است و هرجا مشکلی پیش آمد خودتان را مقید         می دانید آن را جبران کنید.

البته می توان هیچکدام از این کارها را هم انجام نداد و باری به هر جهت پیش رفت اما در این صورت بعد از سه سال گفتار درمانی، بچه مثلا به جای صد کلمه ده کلمه می داند.

 

 

[ ۱۳٩۳/۱٢/۳ ] [ ٤:۳٦ ‎ب.ظ ] [ مامان شمیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By themzha :.

درباره وبلاگ

سلام وقتی شمیم به دنیا اومد خیلی این طرف و اون طرف سرزدم تا در مورد سندروم داون اطلاعات کسب کنم ولی متاسفانه هیچ کس نبود که اطلاعات جامع و کاملی داشته باشه و باز من بودم و راهی جدید و ناشناخته. این طرف و اون طرف که سرک می کشیدم و چیزای تازه پیدا می کردم دعا می کردم کاش بقیه هم میتونستند این چیزا رو بدونند. اینجا محلی است که می تونم اطلاعاتمو در اختیارتون قرار بدم و خیلی خوشحال می شم شما هم اطلاعات جدیدی که یاد می گیرینو به من بگین.
صفحات دیگر
امکانات وب