تولد کودک مبتلا به سندروم داون

اگر به تازگی صاحب فرزندی شده اید که مبتلا به سندروم داون است احتمالا بسیار مضطرب و ناراحت هستید، اما این را بدانید که هیچ پدر و مادری به این امید که فرزندش سندروم داون باشد اقدام به بچه دارشدن نمی کند. در حقیقت اکثر مردم داشتن فرزند سالم را امری مسلم فرض می کنند و با به دنیا آمدن کودک ناسالم دچار یاس سردرگمی اضطراب و هزاران احساس ناخوشایند دیگر می شوند و گاه شوک وارده آن قدر شدید است که پدر ومادر از پذیرش کودک سرباز می زند.

اولین گام برای کنار آمدن با این مشکل افزایش آگاهی است. سعی کنید از هرطریق ممکن اطلاعاتی راجع به مشکلی که کودکتان دارد به دست آورید. من وقتی متوجه مشکل دخترم شدم به بهزیستی سازمان کودکان استثنایی و یک مدرسه کودکان استثنایی مراجعه کردم و توانستم هم اطلاعات خوبی کسب کنم و هم دوستان بسیار خوبی به دست آورم. مطالعه کتاب مرتبط با مشکل مورد نظر و مراجعه به اینترنت هم بسیار مفید خواهد بود. هرچه آگاهیتان افزایش یابد و اطمینان بیشتری نسبت به آینده کودکتان به دست آورید بهتر می توانید وضعیت موجود را بپذیرید.

مهم نیست چرا فرزندتان مبتلا به سندروم داون شده است مهم این است که در حال حاضر او دارای این اختلال است و فقط و فقط شما هستید که باید شرایط مساعدی برای پرورش و رشد چنین کودکی فراهم کنید. هرچند اکثر کودکان سندروم داون عقب افتاده هستند اما در صورتی که از فرصتها و امکانات مناسب بهره مند شوند تواناییهای زیادی از خود نشان خواهند داد. خوشبختانه جامعه نیز دید بهتری نسبت به معلولین پیدا کرده و بیش از گذشته آنها را می پذیرد و فرصتهای بیشتری در اختیارشان می گذارد.

دومین گام برای کنار آمدن، پذیرش وضع موجود است. شما چه بخواهید و چه نخواهید صاحب این کودک هستید. نه می توانید پسش بدهید نه می توانید از بین ببریدش و نه می توانید معجزه ای رخ دهید و او را سالم کنید پس سعی کنید او را همان گونه که هست بپذیرید. ضمنا از هیچ کس هم انتظار نداشته باشید شما را درک کند . تنها کسانی می توانند شمارا درک کنند که خودشان هم چنین مشکلی داشته باشند. به اظهار تاسف و ترحم دیگران هم هیچ اهمیتی ندهید. شما خودتان به اندازه کافی ناراحتی دارید اگر بخواهید به این مسائل هم بپردازید فقط بار غم خود را سنگین تر کرده اید.

سعی کنید ایمان خود را تقویت کنید و با توسل به ائمه اطهار و کمک خواستن از خدا نیرویتان را افزایش دهید. خدایی که شما را برای داشتن چنین فرزندی انتخاب کرده مطمئنا خودش یاریتان خواهد کرد.حتما قابلیتی در وجود شما دیده که چنین موقعیتی برایتان فراهم کرده پس قدر ش را بدایند. به خدا توکل کنید و سعی کنید فقط به امروز کودکتان توجه کنید. زیاد خودتان را درگیر آینده نکنید. اگر به حالش توجه کنید آینده اش هم ساخته خواهد شد اما اگر او را به حال خود رها کنید هم امروزش را تباه کرده اید و هم فردایش را.

صبور باشید و با دیدن یک در بسته ناامید نشوید. اگر دقت کرده باشیددر قران بیش از هرچیز دیگری به صبر دعوت شده است.حضرت علی علیه السلام نیز فرموده اند بزرگترین شجاعت صبر است یعنی صبر از جنگیدن در جبهه جنگ نیز شجاعت بیشتری می خواهد. پس بدایند صبر سخت است که این همه برآن تاکید شده است. با صبر و توکل به خدا می توانید هر در بسته ای را باز کنید.

اگر فرزندتان را به خدا بسپارید و بدانید چه شما باشید و چه نباشید خدایی بزرگتر از بی نهایت نگهدار بچه شماست امید در وجودتان به جوشش در خواهد آمد. پس

صبور و امیدوار باشید

/ 4 نظر / 5 بازدید
پاییز مامان آراز

برای شمیم عزیزتان بهترین ها را میخواهم . و در واقع او بهترین ها را دارد چون پدر و مادر مهربان و آگاهی دارد . من هم یک فرشته داشتم که خیلی زود پر کشید . هر آنچه که از بارداریتان تولد دخترتان و اوضاع و احوال آن موقع نوشته اید با تمام وجود درک میکنم . امیدوارم در پرورش این گل زیبایی که خدا به شما سپرده موفق یاشید . شاد باشید و تندرست[قلب]

مرضیه

خیلی وضیحاتتون عالیه خصوصا اون قسمت که نوشتین که باید موضوع رو بپذیرین.آفرین مطمئن باش نوشته هات راهگشای خیلیها میتونه باشه

همدرد

خدا قوت

مامان مهدی

سلام،مهدی منم داون هست،وقتیکه خیلی ناراحتم مطالب شمارومیخونم. یه جورایی آرومم میکنه،ازاطلاعات خوبتون ممنونم، مهدی بجزداون مشکل قلبی شدیدداره واین منوخیلی ناراحت کرده توی برزخم