چند نکته بسیار مهم برای مادران باردار

اگر ابتدای دوره بارداری هستید و یا قصد بچه دار شدن دارید حتما نکات زیر را مدنظر قرار دهید:

1- ایمان داشته باشید که پیشگیری بهتر از درمان است. پیشگیری همیشه ممکن است اما درمان همیشه ممکن نیست. با چند آزمایش ساده می توانید از سلامت جنین مطمئن شوید. شاید از لحاظ مالی مجبور شوید کمی بیش از حد متوسط هزینه کنید در عوض از سلامت جنین مطمئن خواهید شد و نیازی نیست یک عمر سختیهای فرزندی معلول را تحمل کنید.

2- مصرانه از پزشکتان بخواهید این آزمایشها را برایتان بنویسد و اگر گفت نیازی نیست اصرار کنید چرا که من و چندین مادر دارای کودک سندروم داون به گفته پزشکمان اعتماد کردیم و پشیمان شدیم. من از پزشکم خواستم آزمایش آمنیوسنتز را برایم بنویسد اما گفت نیازی نیست شما همه آزمایشاتتان خوب بود. با این حال دخترم دارای اختلال سندروم داون شد.

3- حتما بین هفته های 11 تا 14 بارداری آزمایش خون دبل مارکر و سونوگرافی NT , NB را انجام دهید. با انجام این آزمایش و سونوگرافی تا حدود 85 درصد از سلامت جنین مطمئن خواهید شد. دقت سونوگرافی به تنهایی در تشخیص ناهنجاریهای ژنتیکی حدود 75 درصد است و اگر با آزمایش خون همراه شود به 85 درصد می رسد.

طی آزمایش خونی که از مادر می گیرند سطح هورمونهای بدن اندازه گیری می شود و احتمال ابتلای جنین  به بیماریهای ژنتیکی مثل تریزومی 13-18 و 21 بررسی می شود. تریزومی به معنای سه تایی است. لازم است بدانید هرکدام از سلولهای بدن انسان (به جز سلول جنسی) از 46 کروموزوم تشکیل شده است که به صورت 23 جفت می باشد. از این تعداد کروموزوم همگی غیر قابل تغییر هستند به جز سه جفت کروموزوم که سندروم داون در اثر سه تایی شدن کرموزوم جفت 21 به وجود می آید که اتفاقا از ناهنجاریهای مربوط به کروموزومهای دو جفت دیگر شایعتر است.

تمام این ناهنجاریهای جنینی با استفاده از تستهای غربالگری قابل تشخیص است.

یکی از تستهای غربالگری که لازم است مادران باردار حتما در هفته یازدهم تا چهاردهم انجام دهند سونوگرافی NT,NB است. NT مخفف nachal-trnslucency به معنای فضای شفاف پشت گردن است. متخصص سونوگرافی با اندازه گیری فضای شفاف در بافت پشت گردن ناهنجاریهای ژنتیکی در جنین را تشخیص می دهد. جنین مبتلا به ناهنجاری مایع تجمع یافته ای در پشت گردن خود دارد که این میزان در طول سه ماه اول بارداری بزرگتر از جنینهای سالم و طبیعی می باشد.

نکته مهم آن که مایع شفاف پشت گردن پس از هفته چهاردهم از بین می رود.

4- تمام مادران باردار باید این آزمایش را انجام دهند. هرچند با افزایش سن مادر احتمال ابتلا به ناهنجاریهای ژنتیکی بالا می رود اما به یاد داشته باشیم که طبق آمار رسمی 80 درصد فرزندان بیمار از مادران زیر سی سال به دنیا می آیند.

5- علاوه بر اینها از پزشک خود بخواهید در هفته پانزدهم بارداری آزمایشات زیر را برایتان بنویسد:

BHCG titration, AFP, UE3, DIA, free BHCG,PAPP

همان طور که گفته شد انجام این آزمایشات و سونوگرافی تا 85 درصد احتمال ابتلای به جنین به ناهنجاریهای ژنتیکی را مشخص می کند. اگر می خواهید صد در صد خیالتان راحت شود از پزشکتان بخواهید آزمایش آمنیوسنتز را برایتان بنویسد. این آزمایش هزینه بالایی دارد و به خاطر وجود یک درصد احتمال خطر برای جنین بسیاری از پزشکان از تجویز این آزمایش خودداری می کنند. اگر به هر دلیل نگران هستید مصرانه از پزشکتان بخواهید این آزمایش را هم برایتان بنویسد.

- توجه داشته باشید که تمام اقدامات فوق فقط جنبه تشخیصی دارد و چنانچه مشخص شود جنینی مبتلا به اختلال ژنتیکی است هیچ اقدام درمانی برای او قابل انجام نیست. تنها کار ممکن، سقط جنین است به شرطی که قبل از چهار ماهگی نسبت به وجود ناهنجاری یقین حاصل شده باشد.پس اگر به هیچ عنوان و تحت هیچ شرایطی حاضر به سقط جنین نیستید نیازی هم نیست بابت انجام این کارها خود را به زحمت اندازید.

/ 1 نظر / 198 بازدید
باباي نازنين زهرا

مطلب مفيدي بود . ممنون ما هم به نوعي آسيب ديده از همين سهل انگاريها هستيم . به اميد روزي كه جايگاه وجدان بالاتر از پول باشه ... !!!