راهنمای گفتار درمانی

سلام برخی از دوستان در مورد گفتار درمانی سوالاتی داشتند که برای بهبود گفتار فرزندشان چه کاری می توانند انجام دهند.

به همین دلیل تصمیم گرفتم تجربه خودم در آموزش شمیم را بیان کنم. برای شروع کار بهتر است یک دفتر تهیه شود. در این دفتر چند مطلب نوشته شود:

1- سن بچه و شروع کار

2- تعداد کلماتی که می گوید

برای کلمات یک جدول بکشید و در ردیف افقی طبقه بندی کنید. مثلا حیوان گیاه فعل اسم شی کلمات پرسشی و...

در ردیف عمودی تعداد کلماتی که در هر ردیف می داند یا می آموزد را بنویسید.

زمانی که طول می کشد تا هرکلمه را یاد بگیرد. مثلا سه روز صرف یاد گرفتن یک کلمه می شود و  یک روز صرف یاد گرفتن کلمه بعدی. شما حدوسط را که دو روز می شود بنویسید.

پس از این مقدمات شروع به کار کنید و به ترتیب از هرستون یک کلمه را به بچه آموزش دهید و اگر مثلا به جای سه روز چهار روز طول کشید تا کلمه را یاد بگیرد در عوض کلمه بعدی را آسان انتخاب کنید تا جبران اتلاف وقت کلمه قبلی را بگیرد.

برای آموزش کلمه هم راههای مختلف و متفاوتی را طی کنید تا تکراری نباشد و بچه را خسته نکند. اگر سایر اعضای خانواده هم در این آموزش شرکت کنند که نتیجه بسیار عالی خواهد بود.هیچ کار خاصی هم قرار نیست انجام دهند. اگر یک کاغذ به محلی  جلوی دید اعضای خانواده قرار دهید و کلمه مورد آموزش را در آن بنویسید، خواهر برادر یا پدر در بازی با بچه یا صحبت با او از این کلمه خاص بیشتر استفاده می کنند و تکرار و یادگیری آن کلمه بیشتر و بهتر صورت خواهد گرفت

اگر به این منوال پیش بروید چند حسن دارد:

اولا رشد کلامی بچه متوازن است. مثلا سی فعل می گوید و سی شی نه این که چهل فعل بگوید و ده شی.

ثانیا روند رشد کلامی مشخص است و هرجا مشکلی پیش آمد خودتان را مقید         می دانید آن را جبران کنید.

البته می توان هیچکدام از این کارها را هم انجام نداد و باری به هر جهت پیش رفت اما در این صورت بعد از سه سال گفتار درمانی، بچه مثلا به جای صد کلمه ده کلمه می داند.

 

 

/ 0 نظر / 43 بازدید